سالگرد ایران جمعیت زندگی شهرسازی

سالگرد: ایران جمعیت زندگی شهرسازی سیستان و بلوچستان اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار بین الملل ورود حامی میلیاردر

از همان ابتدا نیز انتقادات‌های زیادی به دونالد ترامپ مبنی بر اینکه دولت او به محل تجمع افراد متمول و ‌میلیاردرها بدل شده است هست، وارد می‌شد و به نظر این روند ق

ورود حامی میلیاردر

ورود حامی میلیاردر

عبارات مهم : افغانستان

از همان ابتدا نیز انتقادات های زیادی به دونالد ترامپ مبنی بر اینکه دولت او به محل تجمع افراد متمول و میلیاردرها بدل شده است هست، وارد می شد و به نظر این روند قرار نیست متوقف شود. طبق اعلام مجلس نمایندگان، استفن فینبرگ، میلیاردر و سرمایه گذار، به ریاست هیئت مشاوران اطلاعاتی دونالد ترامپ منصوب شده است هست.

فینبرگ یکی از بنیان گذاران و مدیر اجرائی شرکت مدیریت سرمایه سربروس هست؛ شرکتی که تملک «دین کورپ اینترنشنتال»، یک شرکت پیمانکاری دفاعی-نظامی را نیز در اختیار دارد. سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه در بیانیه ای از 30 سال تجربه آقای فینبرگ در زمینه ارزیابی های سازمانی، ارتقای عملکرد و ایجاد اصلاحات پیچیده در روندهای سازمانی به عنوان نقاط قوت او یاد کرد.

بنا بر گزارش «فارن پالسی»، از سامانتا راویچ، مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی»، نیز به عنوان گزینه مهم معاونت فینبرگ یاد می شود. هرچند فینبرگ هیچ تجربه ای در دولت ندارد؛ ولی کمک نزدیک به یک میلیون دلاری او به ستاد ترامپ باعث شد از نخستین روزهای حضور ترامپ در کاخ سفید، اسم او به عنوان یکی از گزینه ها جهت پست های متفاوت امنیت ملی و نظامی مطرح باشد.

ورود حامی میلیاردر

فینبرگ به عنوان یکی از حامیان مهم مالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017، بلافاصله از سوی مدیر جمهور جهت انجام بعضی تجدیدنظرها در مؤسسات اطلاعاتی آمریکا دعوت به همکاری شد؛ هرچند کنگره و دن کوتس، مدیر اداره اطلاعات ملی، صلاحیت فینبرگ را جهت انجام این بازبینی تأیید نکردند. بعد از آن نیز نام او جهت فعالیت در حوزه دفاعی و امنیت داخلی مطرح شد؛ ولی این مسئله نیز با مخالفت شدید بعضی مقامات عالی رتبه ازجمله جیمز متیس، وزیر دفاع، همراه شد.

بعد از آن بود که زمزمه هایی مبنی بر حضور در هیئت مشاوران اطلاعاتی مدیر جمهور دهان به دهان می چرخید. سال گذشته نیز استیو بنن، استراتژیست ارشد وقت ترامپ، در تلاش بود تا فینبرگ و اریک پرینس، مؤسس شرکت امنیت شخصی بلک واتر را به عنوان یک نیروی نظامی شخصی عازم افغانستان کند. در واقع فینبرگ در پوشش فعالیت امنیتی، در تلاش بود به منابع معدنی افغانستان دست پیدا کند.

از همان ابتدا نیز انتقادات‌های زیادی به دونالد ترامپ مبنی بر اینکه دولت او به محل تجمع افراد متمول و ‌میلیاردرها بدل شده است هست، وارد می‌شد و به نظر این روند ق

نباید فراموش کرد که ایجاد امنیت یکی از بزرگ ترین نگرانی ها در زمینه استخراج معادن در افغانستان هست؛ لیکن بعضی از غنی ترین معادن کشور در مناطق تحت کنترل طالبان قرار دارد. این در حالی است که جهت ترامپ به عنوان یک تاجر نیز معادن افغانستان می تواند تنها جذابیت این کشور باشد. شاید به همین علت بود که در نخستین گفت وگوی ترامپ و اشرف غنی، مدیر جمهور افغانستان، عنوان منابع معدنی افغانستان مطرح شد. چین درحال حاضر قراردادی به ارزش سه میلیارد دلار جهت ایجاد معدن مس در ۴۰کیلومتری کابل دارد و همین مسئله آمریکا را به تسریع در سرمایه گذاری در این زمینه سوق می دهد.

با این حال و با وجود تلاش های بنن، به نظر می رسد ترامپ در نتیجه بعضی ملاحظات و فشارهای دیگر در نهایت تصمیم گرفت تا به جای ارسال یک نیروی نظامی خصوصی، شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان را زیاد کردن دهد؛ تصمیمی که در تضاد با وعده های انتخاباتی او مبنی بر کم کردن حضور نظامی این کشور در کشورهای دنیا قرار می گرفت. پرینس در ادامه حتی پیشنهاد انتصاب یک حاکم آمریکایی جهت عراق با نشانه نظارت بر عملیات نظامی آمریکا در این کشور را داد؛ پستی که قرار بود فینبرگ آن را به دست بگیرد؛ ولی این طرح نیز راه به جایی نبرد تا فینبرگ نتواند راهی جهت دست اندازی به معادن افغانستان پیدا کند. حال این وقت به نظر با ریاست هیئت مشاوره اطلاعاتی آخر به دست آمده است.

هیئت مشاوران اطلاعاتی که در سال 1956 و دوران ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور ایجاد شد، معمولا از کارشناسانی مستقل در حوزه تجارت و دانشگاه یا خبرگان اطاعاتی و نظامی بازنشسته تشکیل می شود. این هیئت در زمینه های مختلفی از سلاح های بیوشیمیایی تا درزهای اطلاعاتی به مدیر جمهور مشاوره می دهند. در دهه های اخیر، دامنه تأثیرگذاری این هیئت متفاوت بوده است و از کارها آن می توان به ایجاد بخش فناوری و علم در شرکت سیا و راه اندازی آژانس اطلاعات دفاعی اشاره کرد.

ورود حامی میلیاردر

بااین حال، میزان تأثیرگذاری این هیئت زیاد به میزان نفوذ و دفتر ریاست و نزدیکی او با مدیر جمهور بستگی دارد. ازجمله گزینه هایی که ریاست این هیئت را نپذیرفته اند، می توان به پیتر تیل، غول حوزه فناوری و صفرا کاتز، مدیر شرکت اراکل، اشاره کرد. مورد نیاز به توضیح است که در دوره هیچ مدیر جمهوری به اندازه ترامپ این پست بدون مدیر نبوده هست. از دیگر سو، حضور یک صورت تجاری که مانند خود ترامپ به نخبگان سیاسی تعلق ندارد، به نظر تا حدی می تواند خیال ترامپ را از بابت این هیئت راحت کند. ترامپ از وقت حضور در کاخ سفید همواره به عملکرد شرکت های اطلاعاتی بدبین بوده هست. بعضی از حامیان او بر این باورند که گروهی در این کشور به خاص در شرکت های اطلاعاتی، در تلاش اند تا از طریق درزهای اطلاعاتی و پیش بردن بحث مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، به ترامپ ضربه بزنند.

به نظر با انتصاب فینبرگ به سمت ریاست این هیئت، هر دو میلیاردر به خواسته خود می رسند. به عبارت دیگر، با این تصمیم فینبرگ که زمانی در آرزوی بدل شدن به مرد شماره اول در افغانستان بود، حالا با این پست تازه از یک خط ارتباطی مستقیم با شخص دونالد ترامپ و کاخ سفید بهره مند شده است است و از دیگر سو، ترامپ نیز فردی از قماش خود را در رأس این هیئت می بیند.

از همان ابتدا نیز انتقادات‌های زیادی به دونالد ترامپ مبنی بر اینکه دولت او به محل تجمع افراد متمول و ‌میلیاردرها بدل شده است هست، وارد می‌شد و به نظر این روند ق

شرق

واژه های کلیدی: افغانستان | افغانستان | دونالد ترامپ | ریاست جمهوری | عملیات نظامی | ترامپ در کاخ سفید | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs